wtorek, 31 grudnia 2013

Modlitwy- dla harcerza

Oto zbiór kilku modlitw, jakie każdy harcerz powinien znać:

Słowo Odwieczne,
Jednorodzony Synu Boży,
proszę Cię,
naucz mnie służyć Ci tak,
jak tego jesteś godzien.
Naucz mnie dawać, a nie liczyć,
walczyć, a na rany nie zważać,
pracować, a nie szukać spoczynku,
ofiarować się,
a nie szukać nagrody innej
prócz poczucia,
że spełniłem Twoją Najświętszą wolę.
Amen. 



Modlitwa harcerska

O Panie Boże, Ojcze nasz
W opiece Swej nas miej
Harcerskich serc Ty drgnienia znasz
Nam pomóc zawsze chciej

Wszak Ciebie i Ojczyznę
Miłując chcemy żyć
Harcerskim prawom życia, dnia
Wiernymi zawsze być

O daj nam zdrowie dusz i ciał
Swym światłem zanurz noc
I daj nam hart tatrzańskich skał
I twórczą wzbudź w nas moc

Na szczytach górskich czy wśród łąk
W dolinach bystrych rzek
Szukamy śladów Twoich rąk
By życie z Tobą wieść

Przed nami jest otwarty świat
Za nami tyle dróg
Choć wiele ścieżek kusi nas
Lecz dla nas tylko Bóg



wtorek, 17 grudnia 2013

Stosy ogniskowe

  • Wigwam -  Najpierw wbijamy serce, czyli dość gruby patyk, który będzie stabilny i utrzyma oparte o niego gałązki. Jeżeli chcemy, możemy ułożyć także podest. Rozpałkę umieszczamy w środku, następnie dookoła układamy coraz grubsze gałęzie opierając je o serce. Od strony, z której wieje wiatr zostawiamy małą lukę, czyli wejście. Z tej właśnie strony rozpalamy ognisko. Dobry do ogrzewania się, jeżeli chcemy gotować wymaga do zbudowania dodatkowej konstrukcji. Zużywa sporo opału 

    • Studnia - Tworzymy mały wigwam, a dokoła niego układamy gałęzie w czworokąt równolegle do podłoża, na przemian jeden na drugim. Musimy jednak to zrobić tak, aby można było dostać się do podpałki znajdującej się w środku, aby można było rozpalić ognisko. Daj dużo światła. Dobre do sygnalizacji i gotowania.

  • Gwiazda - Na środku układamy drobny stożek, po czym na ziemi dookoła niego kładziemy na wzór gwiazdy grubsze gałęzie. Ognisko spala się w środku, a płomień chwyta także rozgałęzienia. Ognisko to jest przydatne, gdy chcemy wykorzystać mało drewna. Nadaje się do gotownia, jednak po pewnym czasie gałęzie się przepalają

środa, 13 listopada 2013

Biwak Listopadowy cz. 2

Po Mszy Św. urządzono czas na rozładowanie energii.. Graliśmy w bawarski traktor i piłkę nożną, ale nie w tradycyjne już rugby, ponieważ było za mokro. Zwołano nas na obiad. Tym razem miał on odbyć się w terenie. Wyszliśmy na górę blisko Grybowa, i tam rozpalaliśmy ogień. Jak już wspomniałem było b. mokro, ale się udało. Na obiad była jajecznica z boczkiem, cebulą, fasolą i kukurydzą. Wyszło pysznie. I tak zakończyła sie nasza listopadowa przygoda. :)

poniedziałek, 11 listopada 2013

Biwak Listopadowy cz. 1

Witajcie, dzisiaj opiszę Wam przeżycia naszego zastępu na Biwaku w Grybowie. Po przyjeździe do tego miasteczka natychmiast zawędrowaliśmy do szkoły podstawowej nr. 1. Przeszliśmy do wydzielonego nam pokoju. Mieliśmy nocować z Wilkiem. Rozpakowaliśmy manatki, a następnie udaliśmy się na kolacje. Później pisaliśmy plan nocnego Czuwania przed Przyrzeczeniem. Niestety nie przygotowaliśmy tego wcześniej, przez nieporozumienie (myślałem, że mam przygotować na to wydarzenie konkretną osobę).
Następnego dnia wstaliśmy ok. 6:30, spokojnie ubraliśmy się w mundury, tak że na apel o 7:15 byliśmy w pełni gotowi, następnie odbyła się wspólna gimnastyka poranna. Po wszystkim był czas na higienę osobistą, umyliśmy się na Msze świętą.
c.d.n.

wtorek, 5 listopada 2013

Obchody Dnia Zadusznego

Jak Puchacz obchodził - 2 listopada - Dzień Zaduszny?

Zastęp Puchacz ten dzień spędził stosunkowo aktywnie.
Spotkaliśmy się o godzinie 10:00, na wojskowej części cmentarza przy parafii św. Rocha.Zatrzymaliśmy się przy grobach poległych żołnierzy, zapaliliśmy tą symboliczną świeczkę, ale przecież chodzi tutaj głównie o modlitwę za nich, o wspomnienie ich życia. Potem poszliśmy na dalszą część zbiórki, poświęconą na nauce o roli harcerz w II wojnie światowej. Dało nam to mocno do myślenia



sobota, 12 października 2013

Kim jesteśmy?

Kim Jesteśmy?
Zastęp Puchacz z 1 nowosądeckiej działa nieprzerwanie od jesieni 2012r.Obecnym zastępowym jest Mikołaj Maślanka a w skład zastępu wchodzą: Jakub Niezabitowski, Grzegorz Ruchała, Łukasz Sobczak, Krzysztof Czerwiński i Jan Krzak.