Nasz totem zastepu w przyrodzie - Puchacz Zwyczajny
Puchacz zwyczajny, puchacz (Buabo bubo) – gatumek dużego, osiadłego ptaka z rodziny puszczykowatych, zamieszkującego niemalże całą Eurazję a także północną Afrykę.
Był on niegdyś intensywnie tępiony (często kojarzono go ze złem i
śmiercią), odławiano go również by służył jako przynęta przy polowaniu.
Obecnie jest ptakiem rzadkim i płochliwym, jednakże jego populacja powoli się odbudowuje, ze względu na objęcie go w wielu krajach (w tym w Polsce) ochroną gatunkową i strefową.
Prawdopodobnie największa sowa świata. Upierzenie ogólnie w różnych tonacjach brązu, nieco zmienne w zależności od podgatunku, z licznymi plamkami i kreskami.Szlara szara. Na głowie dwa sterczące pęczki piór, przypominające uszy. Obecnie wyróżnia się 16 podgatunków. Poluje na średniej wielkości ptaki i ssaki, czasami na malutkie owady.
W zależności od występowania i pory roku ma zmienne "zwyczaje" związane
z odżywianiem się. Gody rozpoczynają się wcześnie, czasami już w grudniu. Terytorium zajmuje obszar o powierzchni ponad 10 km². Na nizinach gniazdo znajduje się najczęściej w opuszczonym gnieździe ptaka szponiastego, obszernej dziupli lub na ziemi. Na gniazdo wybiera tereny niedostępne, np. olsy. Z kolei w górach gniazduje na półkach skalnych. Pisklęta są gniazdownikami niewłaściwymi. Usamodzielniają się po ok. 5 miesiącach. W naturze żyje najczęściej do 20 lat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz